O filmu

O FILMU

Ten co slaví každý den

Michal Maroši jako člověk, který své představě o životě obětoval úplně všechno. Tahoun, srdcař bez přetvářky, sportovec i pařič, ale především jezdec, který nikdy neměl strach.

Život za hranou

aneb Ten, co slaví každý den

Michal Maroši jako člověk, který své představě o životě obětoval úplně všechno. Tahoun, srdcař bez přetvářky, sportovec i pařič, ale především jezdec, který nikdy neměl strach. Od prvních pádů přes úspěch na Red Bull Rampage, rodinné štěstí, vítězství ve světovém poháru až po dobrodružství osamělého vlka hledajícího svobodu a životní pravdu, Michal Maroši měl vždycky co říct. Jeho příběh shrne nový celovečerní dokumentární film od režiséra Martina Vrbického.

Dnes je Michalovi čtyřicet pět let. Většinu svého života prožil za řidítky. „Lidi v příběhu uslyší o krvi, zvratech, chlastu, drogách a konfliktech se zákonem,” říká Michal. „Vždycky jsem to měl dost na hraně, ale myslím, že právě díky tomu jsem měl život o dost pestřejší,” směje se sportovec, který závodil mezi světovou špičkou v BMX, i v rozličných disciplínách horských kol. Mediale sbíral doma i v zahraničí, v dual slalomu se stal mistrem Evropy, čtyřikrát se zúčastnil obávaného freeridového závodu Red Bull Rampage v Utahu a poslední léta své sportovní kariéry reprezentoval barvy nejlepšího fourcrossového týmu světa RSP Racing, s nímž vyhrál světový pohár.

Hrdina YouTube

Se svým kolem skákal bungee z padesáti metrů a během X-Games ve Spojených státech na kole letěl tak daleko, že si při dopadu roztrhl slezinu a zlomenými žebry si propíchl plíce. „Zlomenin bych napočítal pětadvacet,” směje se Michal, nad kterým už doktoři zlomili hůl. Nezapomenutelný byl jeho předjížděcí manévr na závodě JBC Revelations v Jablonci nad Jizerou, kde se před soupeře dostal jízdou po wallridu. Video z odvážné jízdy získalo na YouTube víc jak třicet milionů shlédnutí a v hlavním zpravodajství ho vysílali televize od Mexika po Japonsko. 

„Ať jsem dělal, co jsem dělal, vždycky jsem měl štěstí a to hlavně na lidi kolem sebe,” říká biker, který byl mezi prvními, kdo u nás získal podporu rychle rostoucí společnosti Red Bull. 

Čas na bilancování

Na pozadí příběhu jednoho z nejvýznamnějších extrémních sportovců Česka vytvořili tvůrci Martin Vrbický a Jan Strejcovský hodinový celovečerní dokumentární snímek o osudu celé generace lidí, kteří upsali život horským kolům a extrémním sportům obecně. Mnohem spíš než o sportovní dokument půjde o osobní zpověď, životní příběh a třináctou komnatu člověka, který stál nesčetněkrát na hraně mezi životem a smrtí, stejně jako otce od rodiny, který byl tisíckrát postaven před volbu, zda dál pokračovat ve svém snu, nebo se usadit a žít normální život, jako to dělají miliony z nás. Michal nikdy oficiálně neohlásil konec kariéry a pořád se točí kolem svého sportu. „Loučit se s kariérou po pětatřiceti letech závodění je to nejtěžší, co může sportovce potkat,” přiznává Michal, který má v sobě stále tolik bezhlavosti, jako když mu bylo dvacet. Co ho čeká dál? Jak těžko se s odchodem do sportovního důchodu vyrovnává extrémní člověk a jak se jeho vášeň podepsala na jeho zdraví?

Trailer

TEN CO SLAVÍ KAŽDÝ DEN

Celovečerní dokumentární film o ústředním aktérovi světové MTB scény Michalu Marošim